عکس شهید مصطفی آهنگران

مصطفی آهنگران

شـهـیـد نـیـروی زمـیـنـی ارتـش

پروفایل شهید

پروفایل شهید

birth_locate مـحـل تـولـد: تهران
birthday تـاریـخ تـولـد: 1339/09/01
age سـن: 20 سال
shahadat_locate مـزار: بهشت زهرا
اطلاعات کامل شهید پرینت مشخصات
نام
مصطفی
نام خانوادگی
آهنگران
نام پدر
محمد
سن هنگام شهادت
20 سال
تاریخ تولد
1339/09/01
تاریخ شهادت
1360/07/08
استان
تهران
شهر
تهران بزرگ.منطقه12,13
مزار
بهشت زهرا
وظیفه/کادر
وظیفه
سازمان
نزاجا
-
-
پرینت زندگینامه

زندگینامه شهید مصطفی آهنگران

خلاصه ای زندگی نامه
شهيد مصطفي آهنگران، در خانواده ای مذهبی و از نظر مالی متوسط، در جنوب تهران دیده به جهان گشود. در آن زمان، جنوب تهران در فقر شدید فرهنگی بود. دوران ابتدائی را در دبستان بهزاد (خيابان حداد عادل) و دوران دبیرستان را گذراند. شهید آهنگران در زمان تحصیل به کمک پدرش در مغازه نیز می رفت، 16 ساله بود که تظاهرات های مردمی در سال 55 در گوشه و کنار تهران شروع شد و او به همراه مردم در تظاهرات ها و راهپیمائي ها و درگیری های خیابانی علیه رژیم شاهنشاهی گوش به فرمان امام خمینی، شرکت می کرد، او به قدری مُرید امام خمینی شد که از همان ابتدا آماده شهادت بود. روز 22 بهمن 57، روز پیروزی انقلاب اسلامی تا چندین ماه شب ها در خیابان محلمان به گشت زنی و پاسداری از انقلاب مشغول بود.
 درگیری گروهک ها هیچ تأثیری در ایشان نداشت و فقط گوش به فرمان امام خمینی بود و به داشتن وحدت کلمه اهمیت زیادی قائل می شد. شهریور ماه سال 59 حمله عراق به ایران باعث گردید که درس را رها کرده و دفترچه آماده به خدمت را دریافت نموده و بهمن همان سال به خدمت اعزام شد. پس از دوره ی آموزشی به چهل دختر مریوان، سپس به پشت بانه و داوطلبانه به دریاچه مریوان و مجدداً داوطلبانه به گروه ضربت ارتش پيوست، او عاشق شهادت بود و دوست داشت که در خط مقدم باشد بالاخره در یک عملیات برون مرزی با یک گروه 17 نفره در تپه شهدای پنجوین همگی به شهادت رسیدند و پس از سی ماه استخوان های این شهدا (پس از آزادي اين منطقه) به کشور بازگردانده شد و در قطعه 28 بهشت زهرا در میان شهداي گمنام به خاک سپرده شد.
 ایشان از همان کودکی گاهي گم شده و پیدا می شد، بعد از شهادت نیز گم و 30 ماه بعد پیدا شد. پس از شهادت بارها تاریخ برگشت خود را در خواب اطلاع می داد، بالاخره شب موعود فرا رسيد خبر آمدنش به تهران و حتي ساعات رسيدن به پزشكي قانوني را به برادر اطلاع داد به طوري كه مسئول پزشک قانونی می گفت: چه کسی به شما گفته؟ ما می خواستیم اين جنازه ها را تا یک ماه دیگر آماده تحویل نمائیم، در ضمن خبر مجروحیت بنده (مرتضی برادر شهید) را نیز این شهید به دختر عمویش داد در صورتی که من در بیمارستان شیراز بودم و نمی خواستم خانواده ام به اين زودي متوجه شوند.
  فعالیت های مهم عبادی و معنوی:  
با ايمان، با اخلاص، تلاوت قرآن با صداي زیبا، فعال در مسجد محل؛  
 فعالیت های مهم سیاسی و اجتماعی:
حضور در راهپیمائي ها و تظاهرات و درگیری هاي علیه رژیم شاهنشاهی، ورزشكار در رشته فوتبال و كشتي؛ 
 ویژگی های بارز اخلاقی:
پركار و فعال، قوي و شجاع، محترم شمردن بزرگترها و پدر و مادر، عدم واكنش در مقابل بد رفتاری پدر.
روحش شاد و یادش گرامی باد

نظری وجود ندارد
درصورتی که تصویر، اطلاعات و یا خاطره ای مرتبط با شهید در اختیار دارید با ما به اشتراک بگذارید

ابتدا دسته بندی محتوای ارسالی خود را مشخص نمایید

انتخاب فایل
پیام الزامی می باشد.