تاریخ خبر: 1400/01/16
عنوان خبر: سالروز بزرگترین عملیات هوایی جهان، عملیات اچ 3
این روزها یادآور سالروز یکی از بزرگترین عملیات های هوایی جهان با حضور عقابان تیزپرواز  نیروی هوایی الهی ارتش، با 5 ساعت پرواز، چهار بار سوختگیری هوایی و در سکوت مطلق هوایی.سالگرد عملیات اچ 3 و بمباران پایگاه الولید عراق ...

این روزها یادآور سالروز یکی از بزرگترین عملیات های هوایی جهان با حضور عقابان تیزپرواز  نیروی هوایی الهی ارتش، با 5 ساعت پرواز، چهار بار سوختگیری هوایی و در سکوت مطلق هوایی.

سالگرد عملیات اچ 3 و بمباران پایگاه الولید عراق در سال 1360 است. عملیاتی که در آن خلبانان تیز پرواز نیروی هوایی ارتش جمهوری اسلامی توانستند با حدود 450 دقیقه پرواز، چهار بار سوختگیری هوایی انجام دهند و مسافت 2000 كیلومتری تا پایگاه های الولید (در غرب كشور عراق) را در سكوت مطلق رادیویی در عمق خاك دشمن پرواز كنند كه در اجرا و برگزاری آن خلبانان آسیب چندانی ندیدند و كسی هم شهید نشد.

عملیات اچ۳، كه از آن به عنوان حمله به پایگاه های هوایی الولید نیز یاد می ‌شود، یكی از عملیات های‌ هوایی مهم در جنگ ایران و عراق است كه از آن به عنوان یكی از بزرگترین عملیات‌های هوایی دنیا كه به نام فانتوم‌ها ثبت شده‌ است، یاد می‌ شود. طی این عملیات فانتوم‌های نیروی هوایی ارتش ایران در تاریخ ۴ آوریل ۱۹۸۱ (۱۵ فروردین ۱۳۶۰) پایگاه هوایی الولید (پایگاه‌های هوایی اچ۳) را در غربی ترین نقطه عراق، در مرز مشترك عراق و اردن بمباران كردند و آن‌ را منهدم ساختند.     

یاد حماسه سازان این عملیات خصوصا شهیدان امیر جواد فکوری، حسین خلعتبری، عبدالله رضایی و مرحوم بهرام هوشیار(طراح عملیات) گرامی با ذکر فاتحه و صلوات.